Buy as logged-in user and take advantage of discounts up to 90% thanks to STRIMA's Partnership Program.
Log in RegistrationPrinted from www.strima.com
Patchwork i pizza? Jak to?
Mamy nadzieję, że udało się nam, Was zaintrygować tym tematem i wspólnie odkryjemy historię patchworku i sprawdzimy, czym tak naprawdę jest.
Patchwork (wym. paczłork), pochodzi z języka angielskiego (ang. patch – łata, work – praca), a więc dosłownie jest to łączenie ze sobą łat – kawałków różnych materiałów w jedną całość. W krajach anglosaskich, takich jak: Anglia, Stany Zjednoczone, czy Australia, na określenie patchworku, używa się słowa quilt, czyli „pikowanie”. W zasadzie quilt obejmuje tam wszystkie rodzaje rzeczy, które my w Polsce określamy potocznie patchworkiem. Na czym więc polega różnica pomiędzy patchworkiem, a quiltingiem? Mianowicie na tym, że quilt możemy uzyskać, chociażby z jednej tkaniny, przepikowanej ciekawym i finezyjnym haftem. Patchwork z kolei składa się z kilku różnych materiałów połączonych w jeden i najczęściej tworzy się z niego narzuty, pledów, czy kap.
Zaskoczeni? Zgadza się.
Spójrzcie sami, w pizzy najważniejsze jest ciasto, a to, uogólniając, składa się z mąki, wody, drożdży i oliwy, a więc coś, czym dysponowała każda gospodyni. Dodatki były już indywidualną sprawą. Był to więc posiłek dla ludzi ubogich, którzy mogli pozwolić sobie tylko na skromne pieczywo z kawałkiem oliwy. Teraz pizza znana jest na całym świecie, a za sprawą dodatków może stanowić danie wykwintne i ekskluzywne.
Dokładnie taką samą historię mamy w przypadku patchworku. Pierwsze patchworki powstawały w purytańskiej Anglii. Kobiety, z powodu ubóstwa i oszczędności, wykorzystywały zniszczone ubrania i zszywały skrawki tkanin, tworząc w ten sposób narzuty dające ciepło. Z Wysp Brytyjskich technika patchworku zawędrowała wraz z osadnikami do Stanów Zjednoczonych. Kobiety spędzające całe dni samotnie, realizowały się w swoim hobby, tworząc ciepłe pledy i ubrania dla najbliższych. W miarę rozwoju i bogacenia się społeczeństwa tak jak i pizza, patchworki stały się częścią mody, wyrazem artystycznej duszy i kreatywności. W XIX w. narodziła się moda na dekoracyjne quilty – o, których już wspominaliśmy. Mistrzowie tej sztuki połączyli zszywanie skrawków materiału z technikami aplikacji i haftu. Rozwój włókiennictwa oraz pojawienie się maszyn do szycia i łatwy dostęp do coraz tańszych tkanin spowodowały rozkwit sztuki patchworku. Od tego momentu quilty i patchworki stały się modne i bardzo chętnie wykorzystywane zarówno przez projektantów jak i pasjonatów szycia. W II połowie XX wieku wielobarwne patchworki stały się wyznacznikiem stylu hipisów, a także inspiracją dla architektów, designerów i projektantów mody.
Pachwork składa się z trzech warstw:
♥ topu, czyli górnej części, a więc zszytych ze sobą tkanin, które tworzą pewien wzór
♥ spodu, najczęściej jednej tkaniny w neutralnym kolorze lub takim dopasowanym do wierzchu
♥ między materiałami znajduje się puszyste wypełnienie, które sprawia, że patchwork jest miękki i grubszy
Całość jest najczęściej obszyta lamówkami i przepikowana, tak by całość robiła lepsze wrażenie.
Patchwork klasyczny wywodzi się z kultury anglosaskiej, ale bogatą tradycję ma też na kontynencie australijskim, gdzie bardzo rozwinęło się tworzenie mniejszych form jak poduszki, odzież, zabawki. Jego błyskawiczny rozwój i wykreowanie współczesnego wyobrażenia na temat tej sztuki nastąpiło jednak w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
W tym rodzaju patchworku liczy się perfekcja wykonania. Dokładne wyliczenia i łączenia elementów są najważniejszą regułą. Panuje tutaj nieskazitelna geometria.
Przy crazy (ang. szalony) patchworku zapominamy o wszelkich zasadach! W tej technice zszywamy łatki w artystycznym nieładzie! Możemy łączyć tkaniny o różnych splotach, różnej grubości, o różnych fakturach. Żadnych zahamowań. Możesz przyszyć koraliki, zdjęcia, piórka, guziki, muszelki czy wstążki. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.
Tradycyjny patchwork hawajski czerpał inspiracje z bogatego świata wierzeń i rytuałów. Twórcy patchworków nie musieli przejmować się ich użytkową formą, czyli dawaniem ciepła, dzięki czemu skupili się na estetyce – fantazyjności wzorów i bogactwie motywów.
Dziś patchworkiem hawajskim określa się technikę pikowania aplikacji z motywami hawajskimi (najczęściej roślinnymi). Naszywane są ręcznie na tkaninę bazową czyli tło, następnie gęsto pikowane wzdłuż krawędzi aplikacji liniami w równych odstępach, aż do wypełnienia quiltingiem powierzchni patchworku.
Art quilt (ang. stebnowanie artystyczne) jest patchworkiem artystycznym. To łączenie różnych form patchworku i quiltingu z technikami zaczerpniętymi z innych dziedzin sztuki. To obrazy lub fotografie przenoszone na tkaninę. To formy przestrzenne, często o bardzo nieregularnych brzegach, abstrakcyjne, poskładane z różnych materiałów. Tego rodzaju patchworki mogą być uzupełniane doszywanymi elementami z tkaniny, drewna, metalu, wełny, kamienia. Totalny art!
W Strimie wspieramy Twoją kreatywność i przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw wszystkich, niezbędnych narzędzi do cięcia i krojenia, zapakowanych w kolorowe i praktyczne pudełko.
Zestaw zawiera:
♥ mata z tworzywa samoregenerującego (grubość 3 mm)
♥ liniał
♥ nóż krążkowy 45 mm
♥ ostrza krążkowe – różne rodzaje (5 szt.)
♥ nóż rzemieślniczy "skalpel"
♥ ostrza do noża rzemieślniczego (5 szt.)
♥ naklejki antypoślizgowe (15 szt.)
♥ klipsy do szycia (20 szt.)
♥ kartonowe opakowanie do przechowywania
Pamiętaj! Kupując zestaw TEXI CRAFT, otrzymasz zestaw narzędzi w jednym kolorze.
Promocja trwa do 31.12.2021 lub do wyczerpania zapasów.