07-11-2023 Tradycja Rogali Świętomarcińskich

Dzień ulicy Świętego Marcina to jedno z najciekawszych wydarzeń w Poznaniu. Barwny korowód, tłumy mieszkańców oraz Rogale Świętomarcińskie, które jak co roku trafią również do naszych klientów
Rogale na mapie Europy
Nasza misja jest prosta: pragniemy, aby nasi klienci mieli możliwość doświadczenia magii Poznania, choćby na chwilę, delektując się smakiem Rogali Świętomarcińskich. To wyjątkowy sposób na podróż przez zmysły, który pozwala odkryć to, co w Poznaniu najlepsze. Jesteśmy dumni z tego, że możemy przyczynić się do dzielenia się tym niezwykłym doświadczeniem z innymi w dniu ulicy Święty Marcin, który tradycyjnie obchodzony jest 11 listopada.
Zapraszamy do Poznania
Jeśli podobnie jak my, cenicie sobie regionalną kulturę, która przenika się z historią i namacalnym śladem przeszłości, zapraszamy do Poznania. Wędrowanie ulicą św. Marcin podczas corocznego pochodu to wyjątkowe przeżycie, które pozwoli Wam nie tylko poznać historię miasta, ale również poczuć jego smak, który w tym wyjątkowym dniu roznosi się w powietrzu, otulając Was ciepłem i gościnnością mieszkańców Poznania.
Święty Marcin w Poznaniu
Poznańska ulica św. Marcin jest nierozerwalnie związana ze Świętym Marcinem, który był nie tylko patronem dzieci, ubogich czy podróżników, ale również krawców. To miejsce ma szczególne znaczenie dla miasta i silne powiązania z jedną z najsmaczniejszych jego tradycji — Rogalem Świętomarcińskim. Są to wyśmienite wypieki z miękkim ciastem półfrancuskim, wypełnione aromatycznym nadzieniem z migdałów, marcepanu i kandyzowanych owoców. Ich historia sięga 1891 roku, kiedy Jan Lewicki, proboszcz parafii św. Marcina, zaapelował do wiernych, aby naśladowali patrona i zrobili coś dla biednych. Jeden z cukierników obecnych na mszy upiekł rogale. Bogatsi mieszkańcy Poznania kupowali te przysmaki, a mniej zamożni otrzymywali je za darmo. Rogale Świętomarcińskie to nie tylko symbol Poznania, ale także integralna część jego kultury kulinarnej. Przygotowywane są ręcznie zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturą.