Strima Sp. z o.o.

09-05-2023 Międzynarodowe Targi Tekstylne PPM QUILT SHOW BRNO

Międzynarodowe Targi Tekstylne PPM QUILT SHOW BRNO

Byliśmy na Międzynarodowych Targach Tekstylnych PPM QUILT SHOW BRNO. To największa wystawa poświęcona kombinowanym technikom tekstylnym w środkowej i wschodniej Europie. Od 2022 roku na odbywają się terenie Międzynarodowych targów w Brnie. W wystawie regularnie uczestniczą czołowi autorzy i autorki artystycznego quiltu.

Międzynarodowe Targi Tekstylne PPM QUILT SHOW BRNO

Od 21 do 23 kwietnia w czeskim Brnie odbyły się wystawy patchworku i quiltingu, połączone z targami maszyn do szycia, akcesoriów i materiałów dla rękodzielników - PPM QUILT SHOW BRNO 2023. Byliśmy tam i chcielibyśmy podzielić się naszymi wrażeniami z tego wydarzenia.

Warto wspomnieć, że to druga edycja wystaw w Brnie, wcześniej odbywały się one w Pradze. Na powierzchni 6000 m2 prezentowano prace kilkuset artystów z różnych krajów. Było to wydarzenie niezwykłe dla miłośników patchworku, quiltingu oraz twórców używających tkanin również w produkcji artystycznej. Nie zabrakło stoisk dla poszukujących nowoczesnych rozwiązań technologicznych w maszynach do szycia.

Na stoiskach targowych prezentowano najnowsze osiągnięcia w dziedzinie maszyn do szycia i pikowania. Mieliśmy okazję odwiedzić między innymi stoisko naszych przyjaciół z odziału STRIMA Czechy, gdzie można było nie tylko obejrzeć maszyny w działaniu, ale także przetestować je i skonsultować się ze znakomitymi doradcami posiadającymi fachową wiedzę na temat szycia i mechaniki maszyn.

Wystawiono najnowsze modele maszyn do szycia takich marek, jak Pfaff, Husqvarna Viking, Texi czy Janome. Niektóre z nich szczególnie zainteresowały fanów patchworku, ze względu na duże pole pracy i przystosowanie do pikowania dużych projektów.

Niezwykle ciekawie prezentowana była między innymi maszyna najnowszej generacji - Pfaff Creative Icon 2, która posiada wbudowany projektor wyświetlający siatkę linii pomocniczych na materiale, umożliwiający precyzyjne wyszywanie nawet skomplikowanych ściegów. Na stoiskach nie brakowało także sprzętu prasowalniczego, akcesoriów do szycia oraz różnego rodzaju tkanin i gadżetów krawieckich.

Po zapoznaniu się z możliwościami technicznymi nowoczesnych maszyn do szycia udaliśmy się na część wystawową. Tam można było podziwiać zarówno tradycyjne narzuty z klasycznymi wzorami, jak i nowoczesne interpretacje i trendy w patchworku i quiltingu. Polscy twórcy byli również reprezentowani na wystawie, gdzie zaprezentowano 96 prac z serii "patchworki zamknięte w walizce", a także oryginalne fotele w obiciach wykonanych techniką patchworku.


Konkurs towarzyszący wystawie był okazją do uhonorowania prac artystów z całego świata, w tym tych z polski, które zdobyły najwyższe nagrody: w kategorii "Energia" pierwsze miejsce przyznano Sylwii Ignatowskiej za pracę "Dzikie Goń", natomiast drugie miejsce otrzymała Barbara Pieczyńska za pracę pt. "Energia słońca". W kategorii "Wedding Rings" pierwsze miejsce zajęła po raz kolejny Sylwia Ignatowska za pracę "Kamienne pierścienie". Serdecznie gratulujemy!

To wydarzenie było nie tylko miejscem prezentacji nowinek technicznych, ale również platformą spotkań, wymiany doświadczeń i inspiracji dla pasjonatów szycia. Przez kilka intensywnych dni entuzjaści tej sztuki mieli okazję zapoznać się z najnowszymi narzędziami i technologiami, które ułatwiają proces kreatywnego tworzenia. Ponadto, liczne warsztaty, panele dyskusyjne i prelekcje dostarczyły nie tylko fachowej wiedzy, ale także umożliwiły nawiązanie wartościowych kontaktów z innymi pasjonatami.